Sidney’de Filistin bayraklı evin önüne el bombası yerleştiren kişiye 12 ay hapis

Avustralya’da Filistin yanlısı bir kişiye ait evin önüne patlayıcı düzenek yerleştiren 43 yaşındaki David Maurice Wise, zihinsel sorunlarına rağmen 12 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sidney’de Filistin bayraklı evin önüne el bombası yerleştiren kişiye 12 ay hapis
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Sidney Downing Centre mahkemesinde verilen karara göre Wise’a üç aylık şartlı tahliye süresi tanındı ve iki yıllık toplumsal hizmet cezası verildi.

Avukatı, Wise’ın bombayı yerleştirdiğini hayalen hatırladığını belirterek savunmasında, müvekkilini “depresif” olarak tanımlayan bir psikiyatristin raporlarına atıfta bulundu ve kapsamlı zihinsel sorunlarını özetledi.

Bir başka raporda ise sanığın bir psikiyatriste intihar etmeyi düşündüğü, şiddet içeren rüyalar gördüğü ve geçmişte “insanları parçalamaktan” bahsettiği ifade edildi. 

Duruşma hakimi, Filistin bayrağı ve Gazze ile ilgili ifadelerin tetiklediği sanığın bunlarla baş etmekte zorlandığı kanaatine vardı.

Hakim yine de suçun “ciddi” olduğunu ve toplum güvenliği açısından dikkate alınması gereken “gerçek meseleler” bulunduğunun altını çizdi.

“Yeter! Bayrağı indirin!”

Wise’ın ev yapımı bombası, ön çitinde Filistin bayrağı ve Gazze savaşıyla ilgili ifadelerin yer aldığı bir evin garaj yoluna park edilmiş aracın kaputunda bulundu.

Bombanın yan tarafına “Yeter! Bayrağı indirin!” yazılı bir not iliştirildiği bildirildi.

Cihaz, bomba imha robotunun da yardımıyla etkisiz hale getirilmişti. Wise, 7 Mart tarihinde tutuklanmıştı.

Yerleştirildiği tarihte bombanın hedef aldığı evde ikamet eden Theo isimli şahsın ifadesine göre Filistin bayrağı ve Gazze ile ilgili pano İsrail’in Gazze’deki savaşına ilişkin bir diyalog başlatma amacıyla asılmıştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.