Gurbet Altay der ki; “Türkiye’de Sağlık Turizmine girmeden önce bunlar bilinmeli”

Gurbet Altay der ki; “Türkiye’de Sağlık Turizmine girmeden önce bunlar bilinmeli”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Gurbet Altay der ki; “Türkiye’de Sağlık Turizmine girmeden önce bunlar bilinmeli”

Sağlık turizmi, son yıllarda Türkiye’de hızla büyüyen ve önemli bir ekonomik kalkınma alanı haline gelmiştir. Uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli sağlık hizmeti, modern tesisler, geniş tedavi yelpazesi ve tarihi ve turistik cazibe merkezleri gibi birçok avantajı ile Türkiye, dünyanın önde gelen sağlık turizmi ülkelerinde bir tanesi haline gelmiştir.

Şayet başka işlerle uğraşırken ya da ben sağlık turizmi işine gireyim demeden önce şunlara dikkat etmelisiniz.

  1. Sağlık Turizminde Hangi Alana Odaklanacaksınız?

Sağlık turizmi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsar. Estetik cerrahi, organ nakli, ortopedi, göz tedavisi, onkoloji, termal ve spa gibi birçok farklı alanda uzmanlaşabilirsiniz. Hangi alanda hizmet vermek istediğinize karar vermeniz, iş planınızı ve pazarlama stratejinizi oluşturmanız için önemlidir. Karar verdiğiniz alandan sonra hangi ülkede reklamlar vermelisiniz veya ülkenin hangi bölgesinde reklam verilmelisiniz onu belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra yurtdışında bir acente ile çalışılacak ise de acentenin bu konuda tam donanımlı olması ve sadece bu işi yapması önem arz etmektedir.

  1. Gerekli Eğitim ve Uzmanlaşma:

Seçtiğiniz alanda gerekli eğitim ve uzmanlığa sahip olmanız şarttır. Tıp fakültesi veya ilgili sağlık alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimi almış olmanızın yanı sıra, sağlık turizmi ile ilgili sertifika programlarına da katılabilirsiniz. Sağlık turizmindeki aşamaları çok iyi analiz etmelisiniz. Özellikle satışı bilen tercümanların bu konuda eğitimli olması daha önemlidir. Gelen dataların kalitesi kadar satışı yapacak olan tercümanın da kalitesi çok ama çok önemlidir.

  1. Yasal İzinler ve Yetkilendirmeler:

Sağlık hizmeti sunmak için gerekli yasal izinleri ve yetkilendirmeleri almanız gerekir. Acenteler için alınacak belgelerden sonra Sağlık Turizmi Yetki Belgesinin olması geleceğe yatırım yapılması kadar önemlidir. Gerek devlet teşviklerden faydalanmak gerekse de bu işi yapabilmek için gerekli bir presedürdür. Bu belgeyi almadan sağlık turizmi resmi olarak yapamazsınız.

  1. İş Planı ve Pazarlama Stratejisi:

Sağlık turizminde başarılı olmak için kapsamlı bir iş planı ve pazarlama stratejisi hazırlamanız önemlidir. Hedef kitlenizi belirleyerek, bu kitleye yönelik özel bir pazarlama planı oluşturmanız gerekir. İnternet sitesi, sosyal medya hesapları, broşürler ve reklamlar gibi farklı kanalları kullanarak pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Her daim sürekli değişen ve gelişen sağlık turizmi sektöründe siz de gelişmelisiniz. Yoksa hem zamanınız, hem paranız hem de hayalleriniz yok olmaya mahkumdur.

  1. Uluslararası Ağ Oluşturma:

Sağlık turizmi uluslararası bir sektördür. Bu nedenle, yurt dışındaki sağlık kuruluşları, sigorta şirketleri ve turizm acenteleri ile bağlantılar kurmanız önemlidir. Uluslararası fuarlara ve konferanslara katılarak sektördeki diğer aktörlerle network oluşturabilirsiniz.

  1. Kalite ve Hasta Memnuniyeti:

Sağlık turizminde en önemli unsurlardan biri kalite ve hasta memnuniyetidir. Sunulan sağlık hizmetlerinin uluslararası standartlara uygun olması ve hastalara en iyi hizmeti sunmak için sürekli bir çaba gösterilmesi gerekir.

  1. Dil Becerileri:

Yabancı hastalarla iletişim kurabilmeniz için İngilizce başta olmak üzere farklı dilleri bilmeniz önemlidir. Burada en önemli kriter satış tecrübesidir. Bunun yanı sıra hedef ülkelerdeki dillerin olmadır. Gelecek olan hastalar kendi dillerinde bir satışçının olması güven açısından da bir önem taşır.

  1. Kültürel Farkındalık:

Farklı ülkelerden gelen hastalara hizmet vereceğiniz için, farklı kültürleri ve inançları anlamak ve saygı duymak önemlidir. Kültürel farkındalığınızı geliştirmek için araştırma yapabilir ve farklı ülkelerden gelen insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Her ülkenin farklı bir kültürel yapısının olması ve bunu bilmek referans açısından çok önemlidir.

  1. Teknoloji Kullanımı:

Sağlık turizminde teknolojinin etkin kullanımı önemli bir avantaj sağlayabilir. Online randevu sistemi, hasta takibi ve iletişimi için online platformlar gibi teknolojik araçları kullanarak iş süreçlerinizi optimize edebilirsiniz. Özellikle çağrı merkezindeki çalışan personellerin analizleri, ülke analizleri ve data kalitesinin ölçülmesi açısından teknolojik yatırım önemlidir.

Sağlık turizmi sektörü sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu nedenle, sektördeki gelişmeleri takip ederek ve yeniliklere açık olarak işletmenizi geliştirmeye devam etmeniz önemlidir. Sağlık turizmi gerek hedef ülkeler açısında gerekse de branşlar konusundan sürekli değişim gösteren bir sektördür. Örneğin yaz ayları geldiğinde yani tatil mevsiminde saç ekim gibi, estetik gibi branşlarda hasta sayısı ciddi düşerken onkoloji, diş gibi sektörlerde değişiklik göstermemektedir. Sürdürülebilir bir sağlık turizmi yapmak isteyenler sürekli kendini geliştirmek zorundalar.

Öğr. Gör. Gurbet ALTAY

Sağlık Turizmi Strateji ve Marka Uzmanı

www.gurbetaltay.com

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.